Ryobi RSDS1050-K 1050W Rotary Hammer
SKU: Ryobi RSDS1050-K
VAT included
Ryobi RSDS1050-K SDS+ 1050W Rotary Hammer
Characteristics
- SDS+ 1050W Rotary hammer drill
- Hammer drill with pneumatic mechanism that guarantees up to 3.6J EPTA impact
- The 1050W motor allows exceptional performance
- "L" design which allows for better balance
- 3 operating modes: rotation, rotation with percussion, chiselling
SKU: Ryobi RSDS1050-K Condition: New
VAT included
Characteristics
Quantity
AVAILABLE
verified_user
Original Product Manufacturer warranty included
support_agent
Technical Support Our team helps you choose
Secure and guaranteed payments
Visa Mastercard PayPal Bonifico Cash on delivery
Share this product
Know someone who might need this product? Share it!
- Technical specifications
- Max masonry drilling cap (mm)26
- Percussion frequency (strokes/min)0-4000
- Joule3.6
- Spindle type SDS+
- No-load speed (rpm)0-950
- Power 1050 W
- Weight (Kg)7
- EAN code 4892210170644
- Product code 5133004350
- Standard equipment: 3 SDS bits (8mm, 10mm, 12mm x 150mm), 1 flat chisel, 1 pointed chisel, carrying case
- Supplied in case
- Power 1050 W
Ryobi RSDS1050-K
4 Items
Specific References
New
Informazioni sulle spedizioni e consegne saranno disponibili a breve.
You might also like
TTI Industries SKU: RYOBI RSDS1050-K
RYOBI RSDS1050-K Rotary Hammer Spare Parts Fix Your Ryobi RSDS1050-K SDS+ 1050W Rotary Hammer . All Spares are original and can be supplied at Low and discounted prices. Our Spares are Genuine Parts and Come with a Full...